Strona głównaKobiece sprawyKolagen — jego właściwości i źródła występowania

Kolagen — jego właściwości i źródła występowania

Kolagen  jest niezwykle ważnym białkiem w naszym organizmie, które pełni szereg istotnych funkcji w naszym organizmie.  Jednak zdolność do jego produkcji zmniejsza się z wiekiem. Warto więc zadbać o dostarczanie go z zewnątrz  — z pożywienia bądź odpowiednio dobranych suplementów diety.

Właściwości kolagenu

Kolagen pełni szereg ważnych funkcji w naszym organizmie. Dzięki niemu nasza skóra jest gładka, elastyczna i dobrze napięta. Chroni narządy wewnętrzne, tworząc wokół nich zabezpieczającą warstwę. Zapewnienie prawidłowego poziomu kolagenu jest także ważne dla naszego układu krwionośnego, gdyż pomaga on w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, rozszerza i rozluźnia tętnice, pozwalając na oczyszczenie ich ścian z tłuszczu. Kolagen wspiera regenerację uszkodzeń ścian komórkowych, co ma szczególne znaczenie dla osób zmagających się z refluksem, sibo czy zespołem Leśniewskiego-Crohna. Wspiera on także układ immunologiczny, pomagając w walce z drobnoustrojami czy toksynami. Pozytywny wpływ można także odnotować w zakresie stawów, ścięgien czy więzadeł. Kolagen je nawilża, co pomaga opóźnić proces ich degeneracji oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Objawy niedoboru kolagenu

Jego niedobory są bardzo szybko widoczne szczególnie na twarzy i szyi, gdzie pojawiają się zmarszczki.  Zbyt niski poziom kolagenu negatywnie wpłynie także na kondycję włosów i paznokci. Niekorzystnie wpłynie również  na układ ruchu  — doprowadzając do zmniejszenia ilości mazi stawowej, co w konsekwencji doprowadzi do większego ryzyka powstania urazów i kontuzji. Niski poziom kolagenu może także prowadzić do zmęczenia, trudności ze skupieniem czy nauką, a także dysfunkcji w obrębie funkcjonowania narządów wewnętrznych czy działania układu odpornościowego.

Źródła kolagenu

Wspierać  organizm w utrzymaniu prawidłowego poziomu kolagenu we krwi  możemy, stosując odpowiednią dietę. Źródłami kolagenu są m.in. galaretki, podroby, żelatyna spożywcza, ryby czy kurze łapki. Poza dostarczeniem samego kolagenu ważne jest także zapewnienie odpowiedniego poziomu witamin A, C i E, które wspomagają produkcję kolagenu.

Suplementy z kolagenem

Na rynku znajdziemy wiele suplementów zawierających kolagen.  Najczęściej występuje on w dwóch postaciach  — proszku do rozpuszczenia w napoju lub tabletki. Suplementy z kolagenem różnią się między sobą także źródłem, z którego zostały pozyskane. Można wyróżnić kolagen rybi, bydlęcy czy wieprzowy. Za najskuteczniejszy uznaje się kolagen rybi, gdyż wnika on najgłębiej w skórę.

Czy można przedawkować kolagen?

Kolagen jest naturalnym białkiem dla człowieka, więc jego przedawkowanie bardzo rzadko się zdarza. Może dojść do niego, gdy korzystamy z suplementów z kolagenem i nie stosujemy się do zaleceń producenta, spożywają regularnie zbyt wysokie dawki.  Jednak nawet jego przedawkowanie rzadko powoduje jakiekolwiek skutki uboczne. Jeśli pojawia się jakieś negatywne objawy po spożyciu kolagenu, to przyczyny należy się doszukiwać raczej w reakcji alergicznej na któryś ze składników użytych do produkcji suplementu.

Szukasz produktów z kolagenem odwiedź nasz sklep justine-in-time.pl/sklep/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne