Strona głównaKobiece sprawyJakie działanie ma witamina A i jak można ją pozyskać?

Jakie działanie ma witamina A i jak można ją pozyskać?

Witamina A, która występuje także pod nazwą retinol bądź beta-karoten jest niezwykle ważnym elementem dobrze zbilansowanej diety, odpowiedzialnym za wiele procesów mających miejsce w organizmie.

Witamina A – właściwości

Witamina A przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Kiedy brakuje tej witaminy w diecie, zaburzony zostaje metabolizm hormonów steroidowych oraz białek. Witamina A umożliwia produkcję substancji, która korzystnie wpływa na wzrok tj. rodopsyny. Pozytywne działanie tej witaminy widoczne jest także w działaniu przeciwnowotworowym, jak również zapobiega zakażeniom oraz działa wspomagająco w walce z wirusami i bakteriami. Korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci dzięki czemu jest ona składnikiem wielu kosmetyków.

Brak witaminy A w diecie jest powodem występowania tzw. kurzej ślepoty objawiającą się słabym widzeniem po zmroku, a także obniżeniem się odporności czy osłabieniu zębów.

Jak pozyskać witaminę A?

Na podstawie tych informacji pojawia się pytanie, gdzie występuje witamina A? Jest to witamina, która jest przymowana w pożywieniu a dokładniej głównie w warzywach oraz niektórych owocach (szczególnie zielonych i żółtych). Przykładowe warzywa i owoce zawierające witaminę A to np. marchew, szpinak, morele ora mango. Poza tym, witaminę A znajdziemy w mięsie, serach, żółtkach jaj oraz w tranie. W przypadku warzyw witamina A zostaje przekształcona na retinol w jelitach podczas gdy w mięsie jest od razu w tej postaci.

Witaminę A można również przyjmować w formie suplementów. Na przykład dostępne są suplementy w formie proszku rozpuszczalnego z wodą.

Podsumowując, witamina A jest niezwykle ważnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Na szczęście można ją znaleźć w wielu produktach spożywczych w związku z czym niezależnie od preferencji żywieniowych każdy powinien poradzić sobie z ustaleniem diety bogatej w witaminę A.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne