Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maty dla dziecka?

0
72

Mata dla dziecka to rozwiązanie, które jest stosowane przez wielu rodziców podczas pierwszego roku życia dziecka. Co ciekawe, wiele dzieci korzysta z maty również później traktując ją jako miejsce do zabawy. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maty dla dziecka?

Materiał

Na pewno warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Materiał powinien nie pozostawić nic do życzenia. Konieczne są odpowiednie atesty (np. atest CE). Co ciekawe na rynku są maty wykonane z różnych materiałów np. z gąbki, pluszu lub pianki XPE. Wybór należy do każdego rodzica z osobna, ale aktualne trendy pokazują, że rodzice stawiają na nowoczesne rozwiązanie z pianki, które jest najbardziej praktyczne i jednocześnie prezentuje się bardzo estetycznie.

Rozmiar

Na pewno warto zwrócić uwagę na rozmiar maty. Powszechnie uznaje się, że tego typu mata dla dzieci powinna mieć co najmniej 120cm. Potem, gdy taki rozmiar zaczyna być zbyt mały dobrze dokupić drugą i niemowlęcą matę można w ten sposób przerobić na plac służący do zabawy zabawkami.

Dodatkowy element – zabawki dopasowane do maty

Maty dla niemowląt są zazwyczaj wyposażone w pałąki, na których można zawiesić zabawki. Z reguły są to zabawki przypominające grzechotkę lub różnego rodzaju grające elementy. Warto mieć to na uwadze, podczas zakupu i od razu dopasować zabawki do kupowanej maty.

Wzory i kwestie edukacyjne

Powierzchnia maty stymuluje rozwój dziecka. Dlatego na jej powierzchni zazwyczaj pojawiają się cyferki, literki, zwierzątka, ulice, miasta oraz przeróżne inne wzory, które niosą za sobą wartość edukacyjną. Dlatego, tez warto wybrać taką matę, która jest interesująca dla maluszka i sprawia, że z zaciekawieniem poznaje świat.